Slnečná mapa Slovenka | embu.sk

Slnečná mapa Slovenka

Mapa slnečných dní na Slovensku a vhodné umiestnenie fotovoltických panelov?

Pokrytie časti energetických nárokov, zvyšovanie sebestačnosti, ochrana životného prostredia či udržateľný rozvoj predstavujú len časť výhod, ktoré nám ponúka využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Solárne a fotovoltické panely na výrobu elektrickej energie sú na Slovensku čoraz obľúbenejšie v domácnostiach, ale aj na verejných a priemyselných objektoch. Tento zdroj je obzvlášť výhodný na slnečných miestach, ako je aj Slovensko, bez rozdielu či bývate v Bratislave, na Orave alebo v Žiline, fotovoltickú elektráreň je vhodné inštalovať na rodinné domy a iné objekty prakticky na celom území Slovenska.

Aké je správne umiestnenie solárnych panelov?

Pri inštalácií solárnych panelov je potrebné zvážiť množstvo faktorov, ako orientáciu na svetové strany, ale aj správny sklon panelov. Iba so správnym umiestnením dosiahne vaša fotovoltická elektráreň maximálny výkon. Ideálne umiestnenie fotovoltickej elektrárne je samozrejme na najslnečnejšej južnej strane, odchýlky do 30° od južného smeru sa prejavujú len minimálnym znížením účinnosti. Solárne panely je vhodné umiestniť aj na juhozápadnú či juhovýchodnú stranu. Dôležitým faktorom je však aj výber vhodných panelov pre konkrétnu oblasť, pretože je potrebné brať do úvahy nielen teplotu a počet slnečných dní, ale aj množstvo vlhkosti a zrážok.

Solárna mapa Slovenska

Ak uvažujete o fotovoltickej elektrárni zistite si všetko o intenzite slnečného žiarenia v oblasti, kde bývate. Či je vo vašej lokalite vhodné využívať solárnu energiu vám pomôže zistiť aj solárna mapa Slovenska. Solárna mapa určuje, aký potenciál má využitie fotovoltickej technológie podľa slnečného žiarenia v danej lokalite.

Slnečná mapa Slovenka | embu.sk

Zdroj a viac info: www.re.jrc.ec.europa.eu

S výpočtom vám môže pomôcť aj Global Solar Atlas. Online nástroj od spoločnosti Solargis, ktorý poskytuje prehľad potenciálu solárnej energie pre danú lokalitu či región na akomkoľvek mieste na Zemi. Viac info si môžete prečítať v našom článku – Potenciál solárnej fotovoltickej energie

Photovoltaic Power Potential - mapa fotovoltického energetického potenciálu

Viac o mape fotovoltického energetického potenciálu si môžete prečítať v našom článku – Potenciál solárnej fotovoltickej energie.

Photovoltaic Power potential - mapa fotovoltického energetického potenciálu na Slovensku

Global Horizontal Irradiation (GHI) - Globálne horizontálne žiarenie (GHI)

O tom, čo je to globálne horizontálne žiarenia si môžete prečítať v našom článku – Potenciál solárnej fotovoltickej energie.

Direct Normal Irradiation (DNI) Priame normálne ožiarenie (DNI)

Viac o priamom normálnom ožiarení si môžete prečítať v našom článku – Potenciál solárnej fotovoltickej energie.

Global Horizontal Irradiation (GHI) - Globálne horizontálne žiarenie (GHI)

Ako zistiť, že na moju strechu svieti dostatok slnečného žiarenia?

S tým nám už čoskoro môže pomôcť Google. V súčasnosti Google prevádzkuje vo všetkých štátoch USA interaktívnu mapu, ktorá vypočíta koľko slnečného žiarenia za rok dopadne na konkrétnu strechu. Project Sunroof vyhľadá váš dom, skombinuje tieto informácie s inými databázami, historickými modelmi oblačnosti, polohami slnka v priebehu roka či zatienením okolitými stavbami a stromami a vytvorí analýzu vašej strechy. Dúfajme, že čoskoro bude Project Sunroof dostupný aj v Európe.

Ak uvažujete o fotovoltických paneloch na svoj dom alebo iný objekt, neváhajte nás kontaktovať, pomôžeme vám s celým procesom realizácie vašej FVE – od návrhu, výstavby až po pripojenie do siete, rezervovaním poukážky v projekte Zelená domácnostiam, alebo Zelená podnikom, či zmluvami s distribučnou spoločnosťou a dodávateľom energie o virtuálnej batérii. Zistite viac o procese inštalácie fotovoltaickej elektrárne.

Využite naše skúsenosti a zabezpečte pre svoje podnikanie vlastnú fotovoltaickú elektráreň.

Fotovoltaická elektráreň na kľúč | EmotionBuildings

Zavolajte nám

alebo nám napíšte